PORANNY RYTUAŁ PICIA KAWY

 

Według najnowszych badań pociąg do picia kawy może być zapisany w genach.

Z całą pewnością wielu ludzi jest genetycznym kawoszem. Kawa łączy i dzieli. Ma swoich zagorzałych zwolenników i ostrych przeciwników. Jestem pod jej silnym urokiem, chociaż mam świadomość jej licznych wad. Wiem też, że ma również sporo zalet. Cały cymes w tym, aby wiedzieć, jak pić kawę, żeby nie szkodziła. I aby wybierać kawy łagodne dla żołądka, a nie najtańsze marketowe mieszanki. Kawa może być zdrowa.

Co zrobić, żeby korzyści z picia kawy przewyższały minusy?

Co zrobisz jeśli Ci powiem, że można ją ulepszyć?

 

Poranny rytuał

Dla wielu z nas poranna kawa to swego rodzaju rytuał. Ilu z Was nie zaczyna dnia od pysznej, parzonej, dobrej kawy…Ten rytuał zdaje się też wielu z Nas pielęgnuje od lat. Znamy wiele gatunków i rodzajów kawy. Cały świat się nimi zachwyca. Kawa to jeden z najbardziej powszechnych napojów na świecie. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej poranka. Na każdym rogu, niemalże w każdym zakątku świata wręcz roi się od kawiarni. Kiedyś w menu była kawa czarna lub z mlekiem, później ewentualnie cappuccino. A teraz karta menu zapełniona po brzegi, a wybór nie jest już taki prosty i oczywisty.

Dlaczego? Bo jak tu się zdecydować kiedy w menu czytasz: americano, latte, macchiatto, piccolo, espresso doopioo , espresso, plus syropy, śmietanki, dekoracje, czekoladki i polewy i inne. Cała paleta kaw do wyboru. Parzone w tygielkach, ekspresach przelewowych i ciśnieniowych, kawiarkach i co chwila nowych urządzeniach. Każda technika parzenia jest inna, wymaga wprawy i czasu, ale przecież warto się poświęcić dla efektu. Prawda? Moim zdaniem jednak najlepiej smakuje kawa, której smakiem można się spokojnie delektować i mieć świadomość , że jest zdrowa dla mojego organizmu i najlepiej w towarzystwie przyjaznych dusz. To prawda, że każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia.

 

Rytuał picia kawy

Rytuał picia kawy

Ciekawostka!

Statystyki są nieubłagane! Każdego dnia na świecie ludzie wypijają ponad trzy miliardy filiżanek kawy. Przeciętny Polak wypija dziennie około 1-1,5 filiżanek kawy, co odpowiada ok. 2-3 kg na rok. Największym producentem kawy na świecie jest Brazylia, która wytwarza ok. 3 miliony ton kawy rocznie. Później Wietnam, Indonezja, Kolumbia i Etiopia. Jak widać kawa to bardzo popularny napój.

 

Czy kawa jest zdrowa?

W związku z tym nasuwa się pytanie: Jak spożycie kawy wpływa na nasze zdrowie? Czy rzeczywiście jest ona tak szkodliwa jak niektórzy uważają? A może wprost przeciwnie? Wpływ kawy na zdrowie – tak jak wszystko, powinna być spożywana w umiarkowanych ilościach i myślę , że wtedy może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Kawa ma wiele plusów. Ale tylko ta dobrej jakości, parzona w odpowiedni sposób. Jakie są zalety rozsądnego picia umiarkowanych ilości kawy? Zerknijcie, zanim sprawdzicie, jak pić kawę, aby czerpać z niej maksimum zalet:

 •   kawa aktywuje receptory dopaminy i pobudza ośrodkowy układ nerwowy
 •   zwiększa jasność myślenia, redukuje zmęczenie i sprawia, że jesteśmy w lepszym nastroju
 •   przyspiesza pracę serca oraz na krótki czas zwiększa jego pojemność wyrzutową oraz nieznacznie podnosi  ciśnienie krwi
 •   rozszerza naczynia krwionośne i powoduje lepsze ukrwienie tkanek
 •   kawa ma też lekkie działanie moczopędne
 •   stymuluje rozkład tłuszczów i przyspiesza przemianę materii oraz pomaga osobom cierpiącym na zaparcia (to dlatego wielu z nas po kawie szybko odwiedza toaletę)
 •   łagodzi migrenowe bóle głowy, ponieważ posiada właściwość rozszerzania obwodowych naczyń krwionośnych
 •   zawarte w niej polifenole przeciwdziałają miażdżycy, a także mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne
 •   jest źródłem antyoksydantów, które chronią przed działaniem wolnych rodników i starzeniem organizmu.
Zdrowa kawa

Zdrowa kawa

Warto pamiętać, że pita w nadmiarze może przyczyniać się do zwiększonego ryzyka rozwoju niektórych chorób. Jak zwykle polecam obserwować swój organizm i słuchać sygnałów, które do nas wysyła! Kiedyś byłam uzależniona od porannej kawy. Piłam ją w szlafroku, twierdziłam ze to mój rytuał na pobudkę. Teraz mój poranek wygląda zupełnie inaczej. Zaczynam od szklanki wody  (zobacz artykuł detox. https://timefordetox.pl/detox-twoj-najlepszy-czas-witaj/ ). Dziś piję kawę sporadycznie lub tylko wtedy gdy towarzyszy mi wspaniałe towarzystwo ?

Na temat kawy mogłabym pisać dużo ale to nie jest celem mojego artykułu.

 

Przepis na zdrową kawę

 

KAWA z masłem i pieprzem cayen zajmie Ci tylko 5 minut.

 •  Kawa świeżo mielona
 •  Łyżeczka masła klarownego lub ghee lub olej kolosowy
 •  Szczypta pieprzu cayene
 •  Woda źródlana
 • opcjonalnie pół łyżeczki miodu naturalnego

To jedyny rodzaj kawy która wypijam.

 

Co daje?

 • Energetycznego kopa tak potrzebnego przy poranku. Dzięki tłuszczowi zawartemu w tej kawie, wydłużamy działanie pobudzające kawy, a nawet poprawiamy działanie naszego mózgu!
 • Co ważne nie obciąża żołądka i wątroby.
 • Picie  takiej kawy powoduje przyspieszenie metabolizmu i spalanie tkanki tłuszczowej.
 • Oprócz tego jest ono bogate w witaminy A, D, E i K.
 • Dzięki zawartym w niej tłuszczom dodatkowo, pozytywnie wpływa na odchudzanie. Tłuszcz MCT, dzięki jego właściwościom w łatwy sposób jest wchłaniany do krwi i stymuluje działanie naszego mózgu. To dzięki nim poprawia się nasza koncentracja czy sprawność naszego umysłu.

Czy jest smaczna?

Tak, jeśli zastosujesz odpowiednie proporcje nie wyczujesz tłuszczu, nie powoduje wrażenia ciężkości żołądka po wypiciu. Kawa wymyślona przez Dave’a Asprey. Oczywiście, dużą siłą tej kawy jest też prędkość jej przygotowania. Jest smaczna, a przede wszystkim skuteczna.

 

Gdy spieszymy się z rana, zrobienie takiej kawy zajmie nam niecałe 5 minut, dzięki temu oszczędzamy wiele czasu.

 

Skuteczność połączenia kawy i pieprzu kajeńskiego we wspomaganiu odchudzania sprawdzane było w badaniach naukowych, gdzie okazało się, iż taki „mix” nie tylko doprowadza do zwiększenia wydatków energetycznych, ale także przyczynia się do obniżenia łaknienia i tym samym zmniejsza ilość dostarczanej energii z pokarmem.

Pieprz cayenne

Pieprz cayenne

Wnioski: szukasz naturalnego sposobu na przyspieszenie procesu odchudzania: włącz do diety kawę i paprykę chilli. Oba składniki możesz połączyć w ramach jednego napoju (ale unikaj dodatku mleka – kazeina blokuje działanie kapsaicyny) bądź też możesz je spożywać osobno. Przy okazji warto też wziąć pod uwagę dodatek innych przypraw wspomagających odchudzanie takich jak cynamon, imbir czy pieprz czarny.”

 

Warto jednak się zastanowić bo obecnie rośliny dające ziarna kawy są spryskiwane pestycydami jak nigdy dotąd. Trudno jest znaleźć organiczną kawę wyhodowaną bez użycia substancji chemicznych. Badania wykryły w kawie ponad tysiąc chemikaliów. I jeśli to nie skłoni do rezygnacji z nadużywania kawy, to nie zadziała już nic.

Jak w przypadku innych produktów, tak samo w przypadku kawy cenię i polecam jakość i umiar. A więc dobra kawa w rozsądnych ilościach. Jeśli lubimy kawę i pijemy ją w ten sposób, a nasz organizm nie protestuje, raczej możemy spać spokojnie. Piszę raczej, bo każdy z nas jest inny, a są przecież osoby, które wybitnie nie tolerują kawy albo po niej… zasypiają. Ja jednak lubię rytuał picia kawy i zasiadania z nią do książki.

Regina Bukowska

Regina Bukowska

Powiedziałabym, że picie kawy może być sposobem na życie. Ale to zrozumie tylko ten, kto jest prawdziwym, wysmakowanym kawoszem. ?

 

 

Zapraszam Cię serdecznie do do grupy na fb https://tiny.pl/tl86m

Regina Bukowska

Zobacz także:

https://timefordetox.pl/detox-twoj-najlepszy-czas-witaj/